Slnečné okulaire

Nosenie slnečných okuliarov môže prinášať aj negatívne skúsenosti.

Dievča so slnečnými okuliarmi

Myslíte si, že práve v týchto slnečných okuliaroch vyzeráte veľmi dobre. Vaše okolie má však iný názor. Okrem oblečenia a bielizne, mám vo svojom šatníku aj zopár vecí na doplnenie mojej garderóby. Zimné rukavice, džínsy (modré a čierne), mikiny a samozrejme aj značkové slnečné okuliare RayBan. Keď som si ich kupoval, predajca ma presviedčal, že tieto okuliare nikdy nevýdu z módy.

Napriek tomuto tvrdeniu som si musel vypočuť viacero kritických vyjadrení na svoju adresu, práve za ich nosenie. Viacero ľudí trúsilo o mojom vkuse nelichotivé poznámky (najmä poza môj chrbát), ale aj vtedy, keď si mysleli, že ich nemôžem počuť. Takýchto nelichotivých komentárov som si skutočne vypočul viac ako dosť a to práve “vďaka” mojim značkovým okuliarom. Pred niekoľkými rokmi, počas jedného slnečného rána, dostal som sa k miestu, kde natáčali akýsi komerčný reklamný film. Sadol som si na kapotu poblíž zaparkovaného auta, odkiaľ som sledoval prácu filmárov ktorí sa k prizerajúcim nesprávali práve najprívetivejšie. Keďže slnko mi svietilo priamo do očí, nasadil som si spomínané slnečné okuliare.

Slnečné okuliare Pilotky
Ukážka slnečných okuliarov Aviator

Ako som ochvľu zistil, sadnúť si na kapotu auta, nebol práve najšťastnejší nápad. Ochvíľu prušiel ku mne jeden z filmárov a povedal mi, že mám ísť niekam inam. Tak som odišiel k neďalekému stromu dúfajúc, že nie je ničí súkromný majetok a môžem sa o neho oprieť. Počas prestávky som si išiel sadnúť na trávnik. Zhodou okolností okolo mňa prechádzal práve majiteľ auta na ktorom som predtým sedel a nedpustil si na moju adresu štipľavú pozbnámku:”Stále tie isté staré okuliare”.

Na ďalší deň som išiel na prechádzku, so slnečnými okuliarmi na nose. Oproti mne prichádzali dve dievčatá ktoré skonštatovali, že mám asi smútok. Ďalší ma už budú pravdepodobne považovať za slepého, čo by mal nosiť slepeckú bielu palicu, alebo mať slepeckého psa. Keď slnečné okuliare sú dôvodom na to, aby ma považovali za človeka, ktorý má smútok, ani by ma to veľmi neprekvapilo.

Na svoju vlastnú škodu, mám tendenciu dlho si držať v pamäti, ak som bol terčom posmechu. Samozrejme že ma to trápi a len veľmi ťažko sa s tým vyrovnávam. Často v duchu rozoberám dôvody, prečo sa to stalo a kde robím chybu. Čo sa týka nosenia slnečných okuliarov, viackrát som sa rozhodol, že ich prestanem nosiť. Vzápätí som si však položil otázku, prečo ostatní ich môžu nosiť a ja nie? Dospel som k záveru, že prvoradou a najdôležitejšou úlohou slnečných okuliarov je, chrániť zrak pred škodlivým vplyvom slnečného svetla. Preto som si predsavzal, veľmi si nepripúšťať posmešné poznámky a nenehať sa odradiť od nosenia slnečných okuliarov na úkor vlastného zdravia.

Ľudia nosia slnečné okuliare z rôznych dôvodov, a väčšina z nich sú kladné

  • Po prvé je to dobrý spôsob, ako ochrániÅ¥ oči pred slnkom, pri pobyte vonku, najmä v čase, keď je slnečné žiarenie najintenzívnejÅ¡ie.
  • Slnečné okuliare môžete použiÅ¥ aj ako ochranu pred vetrom, podobne ako čelné sklo na aute, alebo prilba na motorke.
  • Veľmi dobrú službu robia slnečné okuliare svetloplachým ľuďom.
  • Å peciálne slnečné okuliare vám dnes dokonca poskytnú lepší a jasnejší pohľad na okolie, ako keby ste boli bez nich. Tento druh okuliarov nemé vplyv na vnímanie farieb.
  • Sú schopné zakryÅ¥ deformácie tváre, alebo poÅ¡kodenie pokožky v oblasti očí.
  • Môžete ich použiÅ¥ aj na optickú korekciu nežiadúcich čŕt tváre, napr veľkého nosa, alebo uší. Aj značkové slnečné okuliare vás budú stáť menej, ako plastická operácia.
  • Veľmi často ich nosia aj slepí ľudia.

Sú dobrým pomocníkom pre ľudí, ktorí sa chcú chrániť pred zvedavými pohľadmi napr. keď plakali, alebo majú zápal spojiviek, či iné ochorenie. To všetko sú totiž dôvody, ktoré spôsobujú začervenanie očí. Občas vzniknú situácie, keď sa človek vyhýba priamemu očnému kontaktu s inými ľuďmi.

Oči sú veľmi dobrým ukazovateľom duševného stavu, či nálady. Nemenej dôležitý je aj fakt, že slnečné okuliare sú v dnešnej dobe dôležitým módnym doplnkom.

Môžeme s istotou povedať, že vdnešnej dobe väčšina ľudí nosí slnečné okuliare, hoci ich osobné dôvody nie sú vždy rovnaké. Sú však aj ľudia, ktorí majú k noseniu slnečných okuliarov negatívny postoj. Automaticky totiž predpokladajú, že každý, kto ich nosí, je buď neprístupný individualista, alebo alebo sa snaží zakryť svoje úmysly, ktoré chce utajiť pred okolím. Ako napríklad muži na pláži, prezerajíci si dámy v plavkách.Navyše sa domnievajú, že iba populárni ľudia nosia slnečné okuliare bezdôvodne. Určite sa vyskytujú aj také prípady. Väčšina ľudí má však na nosenie slnečných okuliarov objektívne a najmä rozumné dôvody, z ktorých sú na prvom mieste dôvody na ochranu zraku. Preto si dovolím prirovnať ľudí, ktorí apriori odmietajú nosiť slnečné okuliare k ľuďom, ktorí by odmietali používať opaľovacie krémy.

Skutočnosťou je, že ľudia rovnakého veku používajúci ochranné prostriedky proti škodlivým vplyvom slnečného žiarenia, nielenže budú vyzerať povedzme o 10 rokov, lepšie. Oveľa dôležitejšie je, že budú mať podstatne menej zdravotných problémov. Nebudú potrebovať dioptrické okuliare, kožu nebudú mať posiatu pehami a pigmentovými škvrnami, alebo výrastkami. Nehovoriac o melanómoch a rakovinových ochoreniach očí. Pre mnohých je určite potešujúca aj informácia, že budú v porovnaní so svojimi rovesníkmi, vyzerať oveľa mladšie.

Bohužiaľ, v odsudzovaní ľudí nosiacich slnečné okuliare, zohráva v mnohých prípadoch úlohu aj závisť. Nie každý si môže dovoliť kúpiť značkové okuliare od svetoznámeho návrhára, ktorých cena je pre mnohých, ak nie pre väčšinu, nedosiahnuteľná. Je však na uvážení každého jedinca, kde sa dá šetriť a kde sa to môže vypomstiť. Môže sa stať, že po čase šetrenie na nesprávnom mieste donúti človeka siahnuť oveľa hlbšie do peňaženky, aby lekári mohli napraviť to, čo zanedbal.

Jedno staré slovenské príslove hovorí: “Kto chce psa biť, palicu si nájde”. Preto obavy, že si z vás budú niektorí ľudia robiť posmech len preto, že nosíte slnečné okuliare, alebo že u nich stratíte všetky sympatie, by nemali zvíťaziť nad zdravým rozumom. Takýto typ ľudí si vždy nájde dôvod na kritizovanie a ohováranie iných. Myslím že predovšetkým tých, ktorým závidia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *